کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
موفقيت و زندگي

موفقيت و زندگي
 

پسته يكي از خوشمزه ترين و جذاب‌ترين خشكبارهايي است كه هر كدام از ما امتحان كرده‌ايم؛ و طعم و عطر خاص و ترد بودن جالب پسته هميشه خاطرات خوشمزه‌اي را در ذهن ما ايجاد كرده است. هم پسته تازه كه براي رسيدن به مغز خوشمزه و نرم آن ابتدا بايد پوست لطيفش را جدا كرد براي همه‌ي ما جذاب است و هم پسته هاي مختلفي كه در آجيل شب عيد در خانه‌ي مادربزرگ و پدربزرگ خودنمايي مي كنند.

از هر سمتي كه به پسته نگاه كنيم، جز طعم فوق‌العاده و جذابيت‌هاي متفرقه‌اي كه دارد، هيچ چيز ديگري به ذهن نمي‌رسد. البته پسته تنوع بسيار زيادي را به خود اختصاص داده است. از پسته‌ رفسنجان گرفته تا پسته شيرين دامغان و پسته احمد آقايي، هر كدام براي خود طعم متفاوتي دارند. البته وقتي موقع خوردن پسته مي رسد، فرقي ندارد كه در دست من و شما يك مشت پسته احمد آقايي است يا پسته رفسنجان، در چشم به هم زدني سراغي از آن وجود ندارد؛ البته به جز پوسته هاي يك شكل كه كاربرد زيادي ندارد!

از طعم خوش و لذت جويدن پسته كه بگذريم، بد نيست كمي در مورد فايده‌ها و ضررهاي پسته اطلاع داشته باشيم و نكات خريد پسته را با هم مرور كنيم.

در اين مطلب تلاش كرده‌ايم به صورت خلاصه و كوتاه به برخي نكات در مورد پسته و نكاتي كه بايد در هنگام خريد پسته بدانيد اشاره كنيم.

 

پسته درجه يك ايراني؛ نگيني بر بازار پسته دنيا:

رشد گياه پسته در مناطقي كه تابستان‌هاي گرم و خشك و زمستان‌هاي سرد را تجربه مي‌كنند مناسب است و كوير ايران يكي از بهترين گزينه‌ها براي كشت اين محصول به حساب مي‌آيد. پسته همچون طلايي خوشمزه در دل كوير گرم و سوزان مي رويد تا اقتصاد پوياي كوير را براي مردم خونگرم اين مناطق رونق بخشد.

ايران به عنوان بزرگترين توليد كننده پسته در جهان شناخته شده و بر اساس تحقيقات انجام شده، نام پسته از ايران به ديگر زبان‌ها وارد شده است. البته كشورهاي ديگري همچون آمريكا، افغانستان، تركيه و تركمنستان نيز سهم مناسبي در توليد پسته دنيا را به خود اختصاص داده‌اند.

گذشته از اين موضوع، تنوع پسته ايران باعث شده تا نگاه تحقيقاتي بيشتري به محصولات ايراني شود. اين تنوع كمك مي كند تا سلايق مختلف از انواع پسته ميل كرده و بهترين آن را انتخاب كنند. پسته درجه يك ايراني امروزه در بازارهاي مختلف دنيا عرضه و خريد پسته با استقبال بالايي مواجه مي شود. طعم خوشمزه پسته درجه يك كه از دل كوير ايران به دست آمده، حداقل يك درجه از پسته هاي مختلف خارجي بالاتر است. به همين علت است كه پسته احمد آقايي، پسته كله قوچي، پسته دامغان و ديگر پسته‌ ها مورد پسند اروپايي‌ ها و ديگر كشورهاي دنيا است.

فوايد و ضررهاي پسته:

همه‌ي ما درباره‌ي فوايد پسته زياد شنيده‌ايم و اگر قيمت آن بگذارد، مي‌دانيم كه چه خشكبار پرخاصيت و مفيدي است. بد نيست نكات دقيق‌تري به شنيده‌هايمان اضافه كنيم و كمي هم با ضررهاي اندك پسته آشنا شويم.

 

خواص پسته براي بدن:

يكي از مشهورترين مزيت‌هاي اضافه شدن پسته به رژيم غذايي، جلوگيري از كم خوني است. منابع مختلف علمي تاييد كرده اند كه پسته نقش خون‌ساز در بدن را ايفا كرده و از بروز كم خوني جلوگيري مي كند. به دليل وجود آهن در پسته، از پسته درجه يك براي بهبود بيماري كم خوني استفاده مي شود.

يكي از خواص پسته كه در كتب كهن يونان باستان نيز به آن توجه شده، تقويت قواي جنسي است. طب سنتي گذشته بر اين باور بوده كه پسته با طبع گرم و خشك خود مي‌تواند تاثير فوق‌العاده‌اي در افزايش ميل جنسي و ميزان باروري بگذارد. تحقيقات علمي نيز اثبات كرده كه پسته براي تقويت اسپرم و رفع مشكلاتي مثل سرد مزاجي تاثير بسزايي دارد. آن هم در دنيايي كه خوردن موادي با مزاج سرد رواج پيدا كرده است.

پسته تاثير خوبي در تقويت قواي ذهني نيز دارد. گرم نگه‌ داشتن مزاج مغز از بروز بيماري‌هاي مختلفي مثل ام اس، آلزايمر، پاركينگسون و بيماري‌ هاي مختلف روحي و رواني مثل افسردگي پيشگيري به عمل مي آورد و پسته يكي از بهترين مواد براي عمل به چنين وظيفه‌اي است. برخي تحقيقات نشان مي دهد كه مصرف روزانه چند پسته درجه يك، به مغز انسان كمك مي‌كند تا در دوران پيري به بسياري از بيماري‌ها دچار نشود.

معده قسمت ديگري از بدن انسان است كه خواص پسته آن را تحت تاثير قرار مي‌دهد. پسته باعث تقويت معده شده و از بروز بيماري‌هاي مختلف معده جلوگيري مي‌كند. همچنين مصرف پسته درجه يك كمك مي‌كند تا اسهال مداوم برطرف شود.

به گفته كارشناسان يكي ديگر از خواص پسته، كمك به كنترل ديابت نوع ۲ است. افراد مبتلا به ديابت (زير نظر پزشك) مي‌توانند با مصرف پسته درجه يك، نتيجه خوبي در زمينه كنترل ديابت كسب كنند. تاكيد مي‌كنيم كه براي چنين مواردي حتماً بايد با پزشك خود مشورت كنيد.

 

ضررهاي پسته براي بدن:

مشخص است كه مصرف زياد هر چيزي مضر است. تمامي خواصي كه براي پسته نام برده شد، اگر ميزان مصرف افزايش پيدا كند، به نوعي ماده مضر تبديل مي شود. در نتيجه حتي اگر هيچ بيماري خاصي نداريد، در مصرف پسته خوشمزه و لذيذ، حد اعتدال را نگه داريد.

همانطور كه اشاره شد پسته گرم و خشك است. در نتيجه اين ماده غذايي براي افرادي كه سريع به مواد گرم واكنش نشان مي دهند مضر است. اين افراد ممكن است با خوردن پسته كهير بزنند يا حساسيت هاي مختلفي در بدن يا روي پوست خود نشان دهند.

برخي از بيماران مبتلا به بيماري‌هاي خاص مثل نقرس، نارسايي كبدي و بيماري‌هايي مثل كوليت روده ممكن است با مصرف پسته دچار مشكلات بيشتري شوند. در نتيجه بيماران مختلف حتماً بايد در اين زمينه با پزشك معالج خود مشورت كنند.

انواع پسته درجه يك:

تنوع پسته در ايران بسيار زياد است. نام‌هاي مختلفي نيز بر انواع پسته خوشمزه ايراني گذاشته شده و علاوه بر نژاد، نوع فراوري آن نيز اين تنوع را افزايش داده است. همچنين پسته بر اساس نوع منطقه رويش خود نيز نام گذاري شده به صورتي كه ممكن است يك نژاد خاص در شهرهاي مختلف كاشته شده و نام همان شهر را نيز به خود بگيرد.

 

پسته فندقي:

يكي از انواع مختلف پسته، پسته فندقي است. اين نوع پسته از كوچكترين پسته‌هايي است كه در بازار وجود دارد و تعداد آن نسبت به ديگر انواع پسته در يك كيلو بيشتر است. در نتيجه خريد پسته فندقي در برخي موارد به‌صرفه‌تر به نظر مي‌رسد.

 

پسته كله قوچي:

پسته كله قوچي تقريبا فرمي شبيه به پسته فندقي دارد با اين تفاوت كه بزرگتر و درشت‌تر است. پسته كله قوچي هم طعم خوب و هم قيمت بالاتري نسبت به پسته فندقي دارد و آجيل را زيباتر مي‌كند.

 

پسته احمد آقايي:

پسته احمد آقايي از محبوب‌ترين پسته‌هاي ايراني است. اين پسته نه تنها در ايران بلكه در اروپا و كشورهاي مختلف آسيا نيز طرفداران زيادي دارد. پسته احمد آقايي بر خلاف دو پسته ديگري كه در بالا به آن اشاره كرديم، كشيده‌تر است. اين پسته سايز و وزن بيشتري نسبت به پسته فندقي داشته و اصولا از پسته كله قوچي كوچكتر است.

طعم خوشمزه و عطر مطبوع اين نوع پسته دليل اصلي محبوبيت آن است. براي خريد آجيل به ويژه در ايام نوروز از پسته احمد آقايي استفاده مي شود. پسته احمد آقايي از بهترين انواع پسته درجه يك است كه مي تواند به عنوان پذيرايي در آجيل شب عيد جاي داده شود.

 

پسته اكبري:

پسته اكبري نوع ديگري از پسته است كه همانند پسته احمد آقايي كشيده ولي از آن بزرگتر است. اگر به دنبال خريد يك پسته دستچين شده هستيد، شايد پسته اكبري گزينه مناسبي براي خريد باشد. البته براي خريد پسته اكبري به دليل قيمت بالاتري كه دارد، حتما بايد به يكدست بودن پسته توجه داشته باشيد.

 

خريد پسته:

خريد پسته سخت نيست اما نياز به دقت و تجربه دارد. آشنايي با انواع پسته كمك مي كند تا پسته درجه يك را از ديگر پسته ها تشخيص داده و از بين پسته هاي موجود انتخاب كنيد. قيمت پسته نيز رابطه مستقيمي با نوع پسته و درجه كيفي آن دارد. در نتيجه اگر قيمت پسته هاي مختلف را بدانيد و تفاوت پسته را نيز متوجه شويد، مي توانيد خريد خود را انجام دهيد.

در بين روش هاي مختلف خريد پسته، خريد اينترنتي پسته روز به روز در حال افزايش است. افراد مختلف با تحقيق و بررسي و اعتماد به سايت هاي معتبر تلاش مي كنند تا پسته درجه يك را به صورت اينترنتي خريد كنند. در واقع اين افراد به جاي اينكه وقت خود را صرف رسيدن به فروشگاه خشكبار معتبر براي خريد پسته درجه يك كنند، خريد اينترنتي پسته را جايگزين آن كرده‌اند.

در خريد اينترنتي پسته اگر سايت را به درستي انتخاب كرده باشيد، ديگر نگران كيفيت و نوع پسته نخواهيد بود. تنها با بررسي انواع محصولات پسته و مقايسه قيمت و وزن آن‌ها، مي توانيد خريد خود را نهايي كنيد. البته انتخاب سايتي كه از آن اقدام به خريد اينترنتي پسته كنيد نيز بسيار مهم است. سايت هايي كه مجوز لازم براي فروش اينترنتي محصولات مختلف دارند، مي‌توانند گزينه مناسبي براي خريد پسته به صورت آنلاين باشند.

 

سخن پاياني:

پسته ميوه اي خوشمزه از دل بيابان هاي خشك و گرم است. خوردن اين ماده غذايي براي تقويت بدن مفيد و رازي براي سلامتي انسان است. خريد پسته درجه يك و مصرف متعادل آن از بروز بسياري از بيماري‌ها جلوگيري كرده و براي درمان بيماري‌هاي مختلفي كاربرد دارد. نكته مهم اين است كه در هنگام خريد پسته به كيفيت آن توجه كنيد تا هزينه اي كه براي آن مي‌پردازيد، در حد كيفيت آن باشد.

آيا تا به حال تجربه خريد اينترنتي پسته داشته‌ايد؟ اگر تا به حال خريد پسته از فروشگاه‌هاي آنلاين را تجربه كرده‌ايد، اين تجربه را با ما و مخاطبين اين مقاله در ميان بگذاريد. تجارب تلخ و شيرين خريد پسته خوشمزه به صورت اينترنتي، مي تواند به ارتقاء آگاهي براي خريد اينترنتي پسته كمك كند.

منبع مطلب: فروشگاه آجيل و خشكبار ليمونه


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۳۰:۲۱ ] [ مصطفي حيدري ] [ نظرات (0) ]

وقتي مي‌خواهيم عناب را براي خواصي كه دارد ميل كنيم، اصلا اهميتي ندارد كه اين ميوه از چه درختي به ‌دست ‌آمده و چه تاريخچه‌اي دارد؛ بلكه آنچه اهميت پيدا مي‌كند، خواصي است كه عناب به بدن ما منتقل مي‌كند. گياهي شگفت‌انگيز كه فوايد فوق‌العاده زيادي براي بدن انسان دارد و به همين علت است كه برخي آن را با خرما مقايسه مي‌كنند.

بد نيست بدانيم كه عناب از درختي كه از تيره درخت كُنار است به دست مي‌آيد. ارتفاع نزديك به ۸ متر اين درخت در برخي نژادها به‌صورت مستقيم قد مي‌كشد و در برخي گونه‌ها به‌صورت مارپيچ و كج! درخت عناب در مناطق گرمسير مي‌رويد و قسمت‌هاي مختلف آن مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

حالا كه هم به‌صورت كلي در مورد خواص و به‌صورت كلي‌تر در مورد تيره و نژاد درخت عناب صحبت كرديم، بهتر است دقيق‌تر به سراغ خواص، مزايا و معايب عناب برويم.

 

ويژگي‌هاي عناب؛ اين ميوه خوشمزه و خوشرنگ:

عناب سرشار از ويتامين C است. اين ميوه كه بيشتر به‌صورت خشك مورد مصرف قرار مي‌گيرد، كمبود ويتامين C در بدن انسان را برطرف مي‌كند. همچنين عناب خشك سرشار از آهن و فسفر است. ديگر مواد معدني موجود در عناب خشك را كلسيم، تايمين، فلور و ريبوفلاوين تشكيل مي‌دهند.

چربي عناب خشك بسيار كم و در حد ناچيز است. در نتيجه اين ميوه‌ي خوش‌طعم براي افرادي كه در رژيم لاغري هستند مي‌تواند مفيد باشد. همچنين ميزان اسيدهاي چرب اشباع ‌نشده در عناب خشك نسبت به كل چربي اين ميوه بالاتر است كه باعث ارزش غذايي بالاي آن شده است.

پكتين يكي ديگر از مواد دروني عناب كه نوعي فيبر محلول است در كاهش چربي و قند خون تاثيرگذار است. اين ميوه همچنين شامل ۵ درصد پروتئين است كه به رژيم غذايي مغذي براي افراد مصرف‌كننده كمك مي‌كند.

 

مزايا و معايب عناب را بشناسيد:

با خريد عناب خشك درجه يك مي‌توانيد به خواص اين ميوه دسترسي پيدا كنيد. البته همان‌طور كه در انتهاي اين مطلب به نكاتي در مورد خريد عناب مي‌پردازيم، هر نوع عنابي خواص و كيفيت لازم را ندارد. از بين انواع ايراني اين ميوه، عناب بيرجند خراسان جنوبي كيفيت فوق‌العاده‌اي دارد.

عناب خشك طبعي معتدل دارد. در واقع اين ميوه نه گرم و نه سرد است و به همين علت براي هر دو طيف افراد سردمزاج و گرم‌مزاج مناسب است. خواص درماني عناب باعث شده تا اين ميوه در طب سنتي چين جايگاه ويژه‌اي داشته باشد. بيش از ۲۰۰۰ سال است كه اطباء چيني از عناب براي درمان بيماران استفاده مي‌كنند. البته طب سنتي ايران نيز ارزش زيادي براي عناب خشك قائل است.

در ادامه سعي شده به مزايا و معايب عناب اشاره شود. آشنايي با اين خواص براي استفاده‌ي هر چه بيشتر از عناب خشك مهم است. متاسفانه بسياري از مردم اطلاعات دقيقي در مورد خواص عناب ندارند و به همين علت از آن براي درمان بيماري‌هاي مختلف يا پيشگيري از بروز برخي بيماري‌ها استفاده نمي‌كنند.

 

مزاياي عناب خشك چيست؟

از عناب به‌ عنوان ماده‌اي براي كاهش وزن استفاده مي‌شود. با توجه به ويژگي‌هاي ساختاري عناب كه در ابتداي اين مطلب به آن اشاره كرديم، طبيعي است كه عناب به‌ عنوان ماده‌اي مغذي كه ميزان چربي بسيار پاييني دارد در رژيم غذايي براي كاهش وزن به كار گرفته شود.

يكي از شناخته ‌شده ‌ترين خواص عناب، تاثير اين ميوه به‌ويژه جوشانده‌ي آن براي سرماخوردگي و گلودرد است. جوشانده عناب خشك كمك مي‌كند تا هم سرفه‌هاي خشك درمان شود و هم بيماري آنفولانزا از بدن خداحافظي كند.

يكي ديگر از خواص عناب خشك، كمك به سلامت قلب است. ويژگي‌هاي ساختاري عناب كمك مي‌كند تا به بهترين شكل ممكن خون تصفيه شود و در نتيجه احتمال بروز سكته قلبي كاهش پيدا كند. به‌طور كلي مصرف عناب چه به‌صورت خوراكي و چه به‌صورت جوشانده، مرهمي بر قلب انسان است.

اگر استرس داريد، مشكلات روحي اذيتتان مي‌كند يا مشكل بي‌خوابي باعث به‌هم‌ ريخته شدن برنامه‌هاي شما شده است، عناب مي‌تواند درماني براي مشكلات شما باشد. عناب مقوي مغز است و به همين واسطه مشكلات مربوط به ذهن را نيز به‌خوبي درمان مي‌كند.

پوست و مو ديگر محلي است كه عناب بر روي آن تاثير مي‌گذارد. تحقيقات دانشمندان نشان مي‌دهد كه مصرف عناب خشك باعث روشن شدن پوست مي‌شود. همچنين افزايش رشد مو از ديگر خواص اين ميوه پرخاصيت است.

مزاياي عناب فراتر از آن است كه بتوان به‌تمامي آن‌ها در اين مقاله اشاره كرد. به‌طور كلي عناب ماده‌اي پرخاصيت و مفيد براي تمامي افراد است كه علاوه بر درمان، در پيشگيري بسياري از بيماري‌ها اثر مي‌گذارد.

 

معايب عناب چيست؟

مهم‌ترين عيب عناب، كاهش ميل جنسي است. عناب تاثير مستقيمي بر روي كاهش ميل جنسي مي‌گذارد و براي زوج‌هاي جوان اثرات منفي دارد. براي رفع اين مشكل عناب، بايد عناب را به همراه عسل مصرف كنيد. عسل به‌عنوان يك تحريك‌كننده قواي جنسي، اين عيب عناب را برطرف مي‌كند. مصرف پسته درجه يك در كنار مصرف عناب نيز مي‌تواند به رفع اين مشكل كمك كند.

مصرف عناب براي افرادي كه غلظت خون دارند ممنوع است! اين موضوع را جدي بگيريد؛ در صورتي‌كه غلظت خون داريد به‌هيچ ‌وجه عناب خشك مصرف نكنيد. حتي مصرف عناب به‌صورت جوشانده نيز براي افراد مبتلا به غلظت خون مضر است.

ايجاد نفخ و افزايش گاز معده از جمله معايب عناب براي افراد سردمزاج است. اين افراد مي‌توانند از مويز، گردو يا شكر به‌عنوان مصلح استفاده كنند تا به اين مشكل دچار نشوند.

 

نكات خريد عناب خشك:

حالا كه با خواص مختلف عناب خشك آشنا شديم، بهتر است اطلاعاتي در مورد خريد آن به دست آوريم. خريد عناب خشك همانند خريد ديگر مواد خوراكي بسيار حساس است. شما بايد به تازه بودن و درعين‌حال رسيده بودن عناب توجه كنيد. همچنين بهتر است براي خريد عناب خشك به سراغ فروشگاه‌هايي برويد كه براي خشك‌كردن عناب از مواد افزودني مضر استفاده نكرده‌اند.

اگر مي‌خواهيد يك عناب با كيفيت خريداري كنيد، حتما عناب بيرجند را انتخاب كنيد. عناب مختص اين شهر كيفيت فوق‌العاده زيادي دارد و به همين علت طرفداران زيادي دارد. افرادي كه اطلاعات دقيق در مورد عناب دارند و انواع عناب خشك را ميل كرده‌اند، اصولا از بين تنوع اين ميوه، عناب بيرجند را انتخاب مي‌كنند.

دسترسي به عناب بيرجند براي اهالي تهران يا شهرهاي ديگري كه با بيرجند فاصله دارند، كمي سخت به نظر مي‌رسد. ممكن است برخي از فروشگاه‌ها عناب بيرجند را نيز در بين محصولات خود قرار داده باشند؛ اما به‌احتمال‌ زياد قيمت بالايي بر روي اين نوع محصول خود گذاشته‌اند. دسترسي به عناب بيرجند بدون واسطه، كمك مي‌كند تا بهترين كيفيت ممكن را به‌سادگي و با كمترين قيمت داشته باشيد.

 

خريد اينترنتي عناب

براي خريد عناب خشك بيرجند، اينترنت نيز گزينه مناسبي است. خريد اينترنتي عناب خشك از سايت‌هاي معتبر به شما كمك مي‌كند تا اين محصول را با بهترين قيمت و بالاترين كيفيت تهيه كنيد. البته اين به شرطي است كه در انتخاب سايت اينترنتي فروش عناب خشك دقت ويژه‌اي به خرج دهيد.

يك سايت معتبر فروش خشكبار در كنار فروش عناب خشك، محصولات مختلفي از زعفران و پسته گرفته تا گردو و بادام و ديگر محصولات را نيز ارائه مي‌دهد. البته تشخيص اينكه يك سايت تا چه ميزان صادق است و اطلاعات ارائه‌شده در فروشگاه آنلاين با واقعيات فروش در چه حدي سازگاري دارد، كار سختي است.

برخي سازمان‌ها با ارائه مجوزهايي مثل ‌«اي‌نماد» يا «نماد ساماندهي» به شما كمك مي‌كنند تا براي خريد اينترنتي عناب يا ديگر خشكبار و محصولات، با خيال راحت‌تري اقدام كنيد. در صورتي‌كه با مشكلي در حين و پس از خريد مواجه شديد نيز مي‌توانيد روي اين سازمان‌ها حساب باز كنيد.

در بين فروشگاه‌هاي اينترنتي معتبر، بايد فروشگاهي را براي خريد عناب خشك انتخاب كنيد كه محصولات باكيفيت و با قيمت مناسبي ارائه مي‌دهد. مقايسه كيفيت و به‌ويژه قيمت در اينترنت كار ساده‌اي است. كافي است قيمت‌ها و اطلاعات ارائه ‌شده در هر سايت را با هم مقايسه كنيد.

در سايت ليمونه تلاش شده تا بهترين و با كيفيت‌ترين عناب با قيمت مناسب عرضه شود. مجموعه ليمونه با تهيه و توزيع عناب بيرجند با قيمت صحيح و مناسب، قصد دارد گامي موثر براي دسترسي مردم ايران به بهترين عناب بيرجند بردارد. شما از هر نقطه ايران مي‌توانيد عناب بيرجند را از طريق سايت ليمونه سفارش دهيد.

 

سخن پاياني:

براي نزديكتر شدن به يك زندگي سالم، بهتر است مصرف عناب درجه يك و باكيفيت را در برنامه غذايي خود قرار دهيد. عناب هم براي پيشگيري و هم براي درمان مفيد است و به سلامتي بيشتر شما كمك مي‌كند. پس اين ميوه خوشمزه را دست‌كم نگيريد!


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۵ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۵۵:۳۰ ] [ مصطفي حيدري ] [ نظرات (0) ]
آمار
امروز : 19
دیروز : 37
افراد آنلاین : 1
همه : 13777